Léky užívané pro „ředění krve“ se odborně nazývají antikoagulancia, tedy léky snižující srážlivost. Většinou jsou podávány pro jeden z následujících důvodů: prevence vzniku cévní mozkové příhody u pacientů s fibrilací síní, u pacientů s umělými srdečními chlopněmi a jako léčba plicní embolie či žilních trombóz.
V současné době v ambulantní praxi používáme nejčastěji 2 druhy těchto léků, jedním z nich je warfarin a druhým jsou takzvané NOAK (nová antikoagulancia).
Přestože se tyto dvě lékové skupiny liší zejména co do nastavení a sledování léčby, mají mnoho společného:
- Snížení srážlivosti je žádoucím účinkem těchto léků, nicméně prodlužuje dobu srážení i při poranění. Proto je důležité se vyvarovat aktivit, které mají zvýšené riziko vzniku zranění (např. kontaktní sporty, různé typy seskoků…)
- Při léčbě bolesti je nutné užívat léky, které mají nízké riziko vzniku poškození žaludeční sliznice/žaludečních vředů. Běžně užívané léky pro bolesti (ibuprofen, diclofenak, indometacin) jsou zde zcela nevhodné.
- Jakékoli léky se mohou ovlivňovat s ostatními užívanými léky, které mohou snižovat či zvyšovat jejich efekt. Proto je nezbytné, aby všichni lékaři ošetřující pacienta byli informováni o tom, že užívá léky proti srážlivosti. Pacienti užívající warfarin mají svou „warfarinovou kartičku“, i pro ostatní léky je pacientům vystavována průkazka, na které je uvedeno, co a proč pacient užívá.